Auguste Prince

21.04.1904 – 15.09.1995

Auguste Prince (precējusies Kerše, 1904–1995) – aktrise. Beigusi Dursupes pagastskolu, Cesvaines draudzes skolu. Mācījās Talsu vidusskolā, tās 2. izlaiduma (1923) absolvente. No 1924. līdz 1926. gadam 1. Dailes teātra studijas audzēkne, vēlāk Dailes teātra aktrise līdz 1937. gadam, kad aktrises gaitas noslēdz. Mācījusies arī par skolotāju. Otrā pasaules kara beigās izbrauca uz Vāciju, vēlāk ASV, kur ilgus gadus dzīvojusi Bruklinā.

Dzimšanas laiks/vieta

21.04.1904
Dursupe
Dzimusi Talsu apriņķa Dursupes pagasta "Laukgrēzās".

Miršanas laiks/vieta

15.09.1995

Personiska informācija

Tēvs – Talsu apriņķa Dursupes pagasta Laukgrēzas māju saimnieks Juris Princis. Māte Lība.
Trīsdesmito gadu vidū A. Prince apprecas ar R. Kerši, 1937. gadā piedzimst meita Mirdza.

Citātu galerija

"Auguste Prince, vīra uzvārdā Kerše, Amerikā ierodas jau 1947. gadā ar kādreizējā rūpnīcas "Rīgas Audums" īpašnieka R. Hirša galvojumu, bet jaunība pagāja Rīgā, brīnišķīgajā Dailes teātrī. A. Prince piedzima Zentenes pagastā Talsu pusē, Talsos viņa mācījās vidusskolā, pēc tam iestājās Latvijas Universitātē, līdz viņu pilnīgi savā varā pārņēma teātris – Daile! A. Prince piesakās Dailes teātra studijā, un viņas kursa biedru skaitā ir A. Filipsons, A. Miķelsons, L. Amerika, E. Ģintere, L. Gailīte, B. Ozoliņa. [..]
Vēl būdama studente, A. Prince piedalās Dailes teātra izrādēs, jo toreiz bija parasts, ka, pirms kļūst par pilntiesīgu aktieri, jauniešiem Dailē jāiziet tā saucamie mācekļa gadi. Tas nozīmēja piedalīšanos iestudējumu masu skatos, reizē dziļi izjūtot Dailes teātra stilu. Auguste Prince bija jauna, slaida, sprigana, tādēļ lomu viņai netrūkst, tiesa, sākumā tās bija nelielas, nosauktas kaut kur programmiņas beigās, un bieži varēja sacīt: "viena no...". Viņa bija viena no galma dāmām A. Brigaderes "Sprīdītī", viena no panāksnieku pulka J. Raiņa "Spēlēju, dancoju!" iestudējumā 1926. gadā. Pēc studijas beigšanas A. Prince sāk saņemt "lomas ar vārdu". Viņa ir drāmatisma pilnā Slotu pārdevēja E. Smiļģa inscenētajā Z. Lāgerlefas "Gestā Berlingā", Biržgaliene R. Valdesa "Jūras vilkos". Par viņas Anni Mariju K. Hamsuna romāna "Augusts pasaules apbraucējs" drāmatizējuma izrādē J. Sudrabkalns 1934. gadā rakstīja: "Hamsuniski Prince tēloja Anni Mariju, kas nevalda pār savām jūtām." Tāda viņa bija – jūtīga, emocionāli piepildīta. A. Princes lomām piemita sirsnība, dažbrīd arī mazliet elēģiska noskaņa. V. Šekspīra "Jūlija Cēzara" plašajā iestudējumā A. Prince gāja "tautā", A. Grīna "Tobago" izrādēs tēloja Sarkano kaķi, E. Zālītes – A. Deglava "Vecajā pilskungā" bija Marta, J. Sārta lugā "Viss pa gaisu" – Alma. Trīsdesmito gadu vidū A. Prince apprecas ar R. Kerši, 1937. gadā piedzimst meita Mirdza un – skatuvei jāteic ardievas. Žēl, Dailes teātrī Auguste Prince spēja vēl sevi tikai pieteikt, ne apliecināt, taču šis pieteikums bija spilgts un daudzsološs, un tas reizē bija arī spilgtākais posms aktrises dzīvē.
Tālāk – kā daudziem mūsu tautiešiem: Vācija, izceļošana uz ASV, kur Keršu ģimene apmetās Bruklinā, bet skatuves gaitas aktrise, diemžēl, vairs neatsāk, toties aktīvi piedalās vietējās latviešu draudzes dzīvē, pa reizei arī plašākos sarīkojumos."

Viktors Hausmanis. Sveiciens Dailes teātra aktrisei Augustei Princei. Laiks, Nr. 33 (26.04.1995), 3. lpp.

Nodarbes

Dzimtais vārds

Emīlija Auguste Princis

Papildu vārdi

Auguste Princis, Auguste Kerše, Auguste Princis-Keršis

Dzīvesvieta

Bruklina

Masačūsetsa
Mūža nogalē pārcēlusies uz Masačūsetsu.

Izglītība

Dursupes pamatskola
Dursupes skola
Beigusi Dursupes pagastskolu.

Cesvaines draudzes skola
Cesvaine
Beigusi Cesvaines draudzes skolu.

1923
Valsts Talsu vidusskola
Kārļa Mīlenbaha iela 30, Talsi
Mācījās Talsu vidusskolā, tās 2. izlaiduma (1923) absolvente.

1923–1924
Latvijas Universitātes Filoloģijas un filozofijas fakultāte
Raiņa bulvāris 19, Rīga
Iestājusies Latvijas Universitātē, neilgu laiku studējusi dabas zinātnes un Filoloģijas un filozofijas fakultātē baltu filoloģiju. Studijas nav beigusi, pārgājusi uz Dailes teātra studiju.

1924–1926
Dailes teātris
Lāčplēša iela 25, Rīga
No 1924. līdz 1926. gadam 1. Dailes teātra studijas audzēkne.

Darbavieta

Dailes teātris
Lāčplēša iela 25, Rīga
Aktrise

Emigrē

1944
Vācija

1947
Bruklina
1947. gadā ar kādreizējā rūpnīcas "Rīgas Audums" īpašnieka R. Hirša galvojumu izceļo uz ASV.