Vanda Emīlija Aizkraukle

4 bildes

09.09.1897 – 17.09.1994

medicīnas doktore, ārste un zobārste. Viena no Latviešu Ārstu un Zobārstu apvienības dibinātājām. Viena no studenšu korporācijas "Imeria" dibinātājām.

Birth time/place

09.09.1897
Jelgava

Place/time of death

17.09.1994
Tomsrivera

Personal information

Tēvs Jānis Ozols.Ģimene Pirmā pasaules kara likā devusies bēgļu gaitās, dzīvojuši Pēterburgā.1934: laulības ar ārstu leitnantu Valdi Aizkraukli.1944: devusies bēgļu gaitās. Vēlāk izceļojusi uz ASV. Studējusi Cīrihē (Šveice), pēc izglītības pabeigšanas, palikusi dzīvot Šveicē, vēlāk - Ofenbahā (Vācija).Mūža nogalē dzīvojusi pie māsas Beivilā (Ņūdžersijas štats, ASV).

Professional activity

Pēc zobārstniecības studiju beigšanas Latvijas Universitātē, palikusi strādāt LU Zobārstniecības institūtā kā asistente, un atvērusi savu zobārstniecības privātpraksi Rīgā, Kr. Barona ielā 37.1929: uzaicināta par Rīgas pilsētas 1. slimnīcas Zobārstniecības nodaļas vadītāju.Zināšanas papildinājusi Berlīnē, specializējoties žkļu ķirurģijā, un Vīnē, specializējoties žokļu plastiskās operācijās un transplantoloģijā.Strādājusi kā zobārste Eslingenes bēgļu nometnē.Pēc Otrā pasaules kara beigām kā zobārste darbojusies Apvienoto Nāciju Palīdzības un atjaunošanas pārvaldē (UNRRA) un Starptautiskā bēgļu aprūpes organizācijā (IRO). Kā zobārste pavadījusi izceļotāju kuģus ASV. IRO dienestā atradusies kā Zobārstniecības nodaļas vadītāja ar virsnieka pakāpi.Pēc izceļošanas uz ASV, studējusi literatūru un runas zinātnie Lycoming koledžā, Pensilvānijas štatā. Nokārtojusi klīniskās laboratorijas asistenta kursus un apmācības programmu.Cīrihes Universitātē ieguvusi medicīnas doktores grādu.Papildinājusi zināšanas arī Birhera-Bernera klīnikā, Šveicē, kas specializējās barības vada slimībās, uztura jautājumos un dziedniecībā.Mācījusies akupunktūru un garīgo ārstēšanu ar kosmisko enerģiju.Kā ārste strādājusi Šveicē, vēlāk Ofenbahā, kur strādājusi savā privātpraksē un Dr. Lilijas Skultānes privātklīnikā.Specializējusies šūnu terapijā, arī diētas un medicīnas zinātnes jomā. 

Occupations

Name at birth

Ozola

Additional names

Gutiņa-Ozola

Education

Cīrihes Universitāte
Cīrihe
medicīnas doktora grāds

Lycoming koledža
Pensilvānija

1915–1917
Gatčinas sieviešu ģimnāzija
Sanktpēterburga

1918–1919
Tērbatas Universitāte
Tartu
Medicīnas fakultāte

1919–1920
Latvijas Universitātes Medicīnas fakultāte
Medicīnas nodaļa

1920–1926
Latvijas Universitātes Medicīnas fakultāte
Zobārstniecības nodaļa, ārste zobu slimībās

Participation in organisations

Working place

1929
Rīgas pilsētas 1. slimnīca
Bruņinieku iela 5, Rīga
Zobārstniecības nodaļas vadītāja