Minna Kaktiņa

11.02.1879 – 01.06.1970

Minna Kaktiņa (1879–1970) ir profesionāla fotogrāfe no Kokneses pagasta, Latvijas fotogrāfiskās biedrības biedre. Savu pirmo fotodarbnīcu atvērusi viensētā "Zvejnieki" pie Kokneses pilsdrupām vēl pirms Pirmā pasaules kara. Viņas otrā darbnīca, kas atvērta 20. gs. 30. gados, atradies divstāvu ēkā netālu no Kokneses dzelzceļa stacijas. Viņa fotografējusi salonu portretus, ainavas, lauku darbus, kā arī sabiedriskus un kultūras pasākumus, arī arheoloģiskos izrakumus. Kaktiņas darbu vidū visvairāk izceļas kolorizētie attēli, it īpaši viņas uzņemtie jauniešu portreti. Kaktiņa ne tikai fotografējusi, bet arī eksperimentējusi ar negatīviem, izmantojot savam laikam populāras retušas metodes, un fotogrāfiju pozitīviem, izkrāsojot tās ar krāsainiem zīmuļiem un akvareļu krāsām. Minnas Kaktiņas profesionālā darbība ilga no 20. gs. sākuma līdz Otrajam pasaules karam.

Birth time/place

11.02.1879
Bormaņi [uo]

Place/time of death

01.06.1970
Mazzalves pagasts

Personal information

Dzimusi mājas "Lejas Kaktiņi" saimnieka Brenča Kaktiņa ģimenē. Māsa – Emma Daugle.Neprecējusies, nav bērnu.Pirms Pirmā pasaules kara dzīvojusi viensētā "Zvejnieki", netālu no Kokneses pilsdrupām, kur atradusies viņas pirmā fotodarbnīca.1922: patstāvīgā dzīvesvieta bijusi Kokneses pagasta Bormaņos.Otrā pasaules kara un pirmos pēckara gadus pavadījusi kopā ar māsas Emmas Daugules ģimeni, dzīvojot pie māsas Bormaņos.1949: kopā ar māsas ģimeni deportēta uz nometinājuma vietu Tomskas apgabala Asinas rajonu.1957. gada 1. augusts: atbrīvota no apcietinājuma, tomēr nav zināms, kad atgriezusies atpakaļ Latvijā.Līdz miršanai 1970. gada 1. jūnijam dzīvojusi Mazzalves pagasta Mazzalves ciema "Lielmēmelēs".

Professional activity

Profesionālā darbība: no 20. gs. sākuma līdz Otrajam pasaules karam.
1908: Latvijas fotogrāfiskās biedrības biedre.
Pirms Pirmā pasaules kara: fotodarbnīca viensētā "Zvejnieki" pie Kokneses pilsdrupām.20. gs. 20.–30. gadi: fotodarbnīca divstāvu mūra ēkas "Saulaines" (tagad – Vērenes ielā) pirmā stāva telpās netālu no Kokneses dzelzceļa stacijas.

Occupations

Participation in organisations

Deported

1949–01.8.1957
Tomskas apgabals