Marta Pļaviņa

08.05.1896 – 17.11.1959

Marta Pļaviņa (dz. Aizpurve) – Skrīveru fotogrāfe, kuras radošais sniegums saglabājies vairāk nekā tūkstoš stikla plašu negatīvu formātā. To vidū ir dokumentiem paredzētie portreti, fotosalonā uzņemti attēli ar nevainojamām kompozīcijām, rekvizītiem un uzgleznotiem foniem, eksperimentāli attēli ar atspulgiem un dažādiem retušas paņēmieniem, kā arī inscenētas fotogrāfijas, kas dokumentē vietējās sabiedrības dzīvi. Kā lauku fotogrāfe viņa devās garos izbraucienos, fotografēdama kāzas, bēres, sadziedāšanos un labības kulšanu. Papildus tam viņa uzņēma simtiem portretu savā fotosalonā.

Birth time/place

08.05.1896
Ļaudona [uo]

Place/time of death

17.11.1959
Skrīveri

Personal information

Dzimusi Ļaudonas "Kaļpos" Andža un Edes Aizpurvu daudzbērnu ģimenē.Bija precējusies ar Rūdolfu Pļaviņu (1896–1971). Meitas – dvīnes Marija (1932–1949) un Ruta Šīrone.

Professional activity

Pabeigusi Ļaudonas pamatskolu. Mācījusies bezmaksas fotogrāfijas kursos. Beidzot kursus Mārtiņš Buclers talantīgajai skolniecei uzdāvinājis lietotu fotoaparātu. Pēc Pirmā pasaules kara Marta apmetās Skrīveros un sāka fotogrāfa praksi. Fotomācības turpināja kursos Rīgā pie fotomeistariem V. Rīdzenieka, M. Lapiņa, R. Johansona un M. Buclera.Otrā pasaules kara gados smaga reimatisma mākta Pļaviņa pārtrauca fotogrāfes darbu.

Occupations

Name at birth

Aizpurve

Buried

1959
Jaunie kapi