Marija Porniece

17.10.1891 – 18.03.1958

Marija Porniece (dzimusi Salmiņa, 1891–1958) – ārste.

Birth time/place

17.10.1891
Nurmuiža

Place/time of death

18.03.1958
Ventspils

Personal information

Dzīvesbiedrs – inženieris Andrejs Pornieks. Trīs dēli, meita un divas audžumeitas.

Quotes

"Pēc kara Marija Porniece te, Ventspilī, bija galvenā daktere. Lai ko vajadzēja, visi meklēja Pornieci. Viņa bija plaša spektra ārste, labi saprata gan bērnu slimības, gan sieviešu kaites, gan tuberkulozi. [..] Viņa bija trūcīgo ļaužu ārste, pie cilvēkiem klāt ar sirdi un dvēseli. Viņas mājās pie galda allaž sēdēja dažādi "audžubērni". Trūcīgajiem viņa bieži deva naudu zālēm un visādi pabalstīja... [..] Marija Porniece pirmā Ventspilī un viena no pirmajām Latvijas provincē 1932. gadā sāka plaušu tuberkulozes slimnieku ārstēšanu ar pneimotoraksa metodi, aparātu pārvedusi no Vīnes. Andreja Pornieka mātes attieksme pret tuberkulozi bija aktīvi karojoša. "Baltās puķes" dienās viņa kopā ar citiem entuziastiem vāca brīvprātīgus ziedojumus tuberkulozes slimnieku ārstēšanai, bet 1927. gadā, nodibinot Ventspilī tuberkulozes apkarošanas biedrības nodaļu, kopā ar Paulu Kundziņu un Krišu Viļumsonu lika oficiālus pamatus cīņai ar šo slimību."

Ludmila Sakne. Par ābolu. Veselība, Nr. 3, 01.03.1982, 7. lpp.

"Ārstes Marijas Pornieces šūpulis bija kārts Talsu apriņķī, netālu no pašiem Talsiem, Laucienes Runču mājās. Tur viņas tēvs bija mežsargs. Rocība nebija liela, un tomēr tēvs savu meitu sūtīja tālākās skolās, sieviešu ģimnāzijā Ventspilī, pēc kuras nobeigšanas ceļš aizvijās uz Pēterpili, jo Rīgā universitātes toreiz nebija. Tur viņa līdzīgi daudziem citiem latviešu mazturīgajiem jauniešiem, cīnīdamās ar trūkumu, studēja medicīnu. Ieguvusi ārstes tiesības, viņa jau Latvijas patstāvības pirmajos gados uzsāka praksi Ventspilī, jo arī viņas vīrs, inženieris Andrejs Pornieks, bija ventspilnieks.
Ar savu silto sirdi, lielo labsirdību, līdzjūtību un dziļo sirsnību, ar laipno atsaucību un izpalīdzību – diena vai nakts – jaunā ārste iemanto lielu popularitāti, sabiedrības uzticību un mīlestību. Pati uzaugusi trūcīgos apstākļos, viņa gaiši izprot mazturīgo ļaužu dzīvi, kur katrai naudas zīmei liela vērtība, un tāpēc – kas gan zinās pasacīt, cik daudz recepšu un arī zāļu tika izsniegts tikai par paldies, neprasot un negaidot arī to!
Ja kādam nebija iespējas par pilsētas slimnīcu samaksāt, tam atradās kaktiņš, kopšana un ārsniecības palīdzība ārstes pašas mājās, Saules ielā 4. Cik daudz reižu viņa neuzņēma savās mājās un neaprūpēja mazos bērnus, kam mātes, vientuļnieces, bija saslimušas un uz laiku bija jāievieto slimnīcā, un tā viņas jau tā lielā ģimene (trīs dēli, viena meita un divas audžu meitas) bieži vien kļuva labu tiesu lielāka. Nekad netika skaitīti kumosi un par tiem uzstādīti rēķini.
Savā darbā viņa bija ne tikai ārste, bet arī sieviete – māte, kas dziļi izprata pacientu psichiskos pārdzīvojumus.
Marija Porniece, cita starpā, daudz gadu bija Ventspils pilsētas pamatskolu skolēnu ārste, kaut gan šī nodarbība materiāli nekādu lielu guvumu nedeva."
Pelēkais Akmens. Ventspils ārste aizsaulē. Latvija Amerikā, Nr. 41, 21.05.1958, 2. lpp.

Name at birth

Marija Salmiņa

Additional names

Anna

Education

Ventspils sieviešu ģimnāzija
Ventspils
Beigusi Ventspils sieviešu ģimnāziju.

1918
Pēterpils sieviešu medicīnas institūts
Sanktpēterburga
1918. gadā absolvējusi Pēterpils sieviešu medicīnas institūtu.

1921
Latvijas Universitātes Medicīnas fakultāte
Rīga
Iegūst ārsta tiesības.

Participation in organisations

1918–1934
Latvijas Sociāldemokrātiskā Strādnieku partija
Deputāta kandidāte Satversmes sapulces vēlēšanās (no Venstpils)

Detention

1937
Latvijas Pretalkohola biedrība
Ventspils
30. gados bijusi Latvijas Pretalkohola biedrības Ventspils nodaļas priekšniece, vairākkārt uzstājusies ar publiskām lekcijām par alkoholisma problēmu.

Buried

23.03.1958