Maija Celmiņa

13.05.1900 – 20.12.1983

Kopš starpkaru laikiem pazīstama kā akvareļu gleznotāja un vairāku bērnu grāmatu ilustrātore. lerosmi savām mākslinieciskajām nosliecēm viņa ieguva no sava tēva, izcilā latviešu grafiķa prof. Riharda Zariņa. Jaunībā viņa apmeklēja arī Latvijas Mākslas Akadēmiju, kā arī papildinājās glezniecības studijās Norvēģijā. It visos viņas darbos parādās latviskais kolorīts, un viņai sevišķi padodas bērnu dzīves attēlojumi. Tanīs ir bagāta izteiksme un cilvēcisks siltums.
Kopš 1946. gada Maija Zariņa-Celmiņa pavada savas trimdas dienas Mellē, kur vērsusi uz sevi plašākas vācu sabiedrības uzmanību. Šīs pilsētiņas 800 gadu jubilejā pilsētas pašvaldība izstādīja arī viņas darbus. Viņai bija teicama sadarbība ar vācu kultūras pārstāvjiem, ko viņa kā dedzīga latviešu patriote ikreizes izmantoja latviešu lietas labā.

Birth time/place

13.05.1900
Pēterburga

Place/time of death

20.12.1983
Melle

Personal information

Mākslinieka Riharda Zariņa meita. Precējusies ar uzņēmēja Kārļa Celmiņa dēlu arhitektu Kārli Celmiņu.
Viņas dēls Dr. Aivars Celmiņš strādā Aberdīnā. Merilendā, kā matematiķis pie raķešu aplēsēm. Meita Aina darbojas medicīnas laukā Anglijā.

Quotes

"Rīgā viņa bija pazīstama kā akvareļu gleznotāja un bērnu grāmatu ilustratore, mācījusies Mākslas akadēmijā un papildinājusies glezniecības studijās Norvēģijā. Man un māsai Ainai, kas bija divus gadus par mani vecāka, jau bērnībā viņa uzrakstīja un uzzīmēja grāmatiņu Ainiņas un Aivariņa Ziemassvētki, veltot to savai mīļotajai mātei Evai, kurai tik dārgi bija mani bērni... Mamma vēl Latvijā daudz zīmēja pastkartītes, katru gadu iznāca kāda sērija. Viņa zīmēja vākus žurnālam Zeltene, akvareļus, rīkoja izstādes,» stāsta Aivars, un Māra piebilst: «Es taču atceros to grāmatu kā bērns! Atceros, kā maza Rīgā tās bildes skatījos, un man likās tik fantastiski, kā Aivariņš ir dabūjis šūpuļzirgu un bungas! Es tos zīmējumus atceros kā paradīzi… Aivariņš tur ir ar dzelteniem matiem un apaļiem vaigiem, bet māsa tumšiem matiem. Domāju, ka grāmatiņu vajadzētu izdot atkārtoti.[..] Mamma arī Vācijā bija māksliniece, zīmēja un šuva bērniem drēbes. Viņai izveidojās laba sadarbība ar vācu kultūras cilvēkiem. Kad Melle svinēja savu astoto simtgadi, tur izstādīja mammas darbus un vietējā avīzē bija rakstīts: mūsu māksliniece Maija Zariņa Celmiņa."
Liene Britāne. https://www.santa.lv/raksts/klubs/legendarais-graf...

Affinities

Ieva Celmiņa - Sister-in-law
Margrieta Celmiņa - Sister-in-law
Rihards Zariņš - Father

Name at birth

Zariņa