Lūcija Alutis-Kreicberga

07.04.1889 – 17.09.1985

Lūcija Alutis-Kreicberga (1889–1985) bija viena no pirmajām sievietēm fotogrāfēm, kura pēc Pirmā pasaules kara atvēra savu fotosalonu Rīgā – Noar. Viņa veidoja klasiskus portretus, izmantoja kinematogrāfiskus efektus, apvienojot leņķus un pozas ar gaismas efektiem. Fotografējusi sava laika ievērojamus cilvēkus Latvijā. Kreicberga lielā mērā ietekmējās no piktoriālisma fotogrāfijas.

Birth time/place

07.04.1889
Naudītes pagasts

Place/time of death

17.09.1985
Amerikas Savienotās Valstis

Personal information

Dzimusi strādnieku ģimenē Zemgalē, Naudītes pagastā. Sešu gadu vecumā ar ģimeni pārcēlusies uz Rīgu.Meita – Ingrīda Jurēvica (ASV), ar kuras tēvu Jāni Ernestu Fridrihu Rozi bija precējusies no 1925. līdz 1929. gadam.

Professional activity

Pirmā pasaules kara laikā devusies bēgļu gaitās uz Krieviju, kur iepazinusies ar fotogrāfu Mārtiņu Lapiņu (1873–1954), kurš uzaicināja Kreicbergu strādāt vienā no viņam piederošajiem trim fotosaloniem Rīgā. Tur viņa apguvusi fotomākslu, un vēlāk vienu no šiem saloniem pārpirkusi.Kreicberga bija Latviešu fotogrāfiskās biedrības biedre, aktīvi piedalījās dažādos biedrības pasākumos, devās izbraucienos. Viņas fotogrāfijas iespējams atrast arī tā laika presē.30. gados ieguvusi Latvijas Amatniecības kameras maģistra grādu fotogrāfijā.1920–1944: vadījusi savu foto darbnīcu, salonu "Noar" Marijas ielā 26 (tagad – Čaka iela 30). Viņas salons bijis iecienīts radošo personu un aktieru vidū. Pie viņas strādāja tādi fotogrāfi kā Heinrihs Baucers un Raimonds Ulmanis. Savukārt salona skatlogu kādu laiku iekārtoja mākslinieks Kārlis Padegs.1944: kopā ar ģimeni emigrējusi uz ASV, kur savu profesionālo karjeru nav turpinājusi.

Occupations

Name at birth

Kreicberga

Emigrated

Krievija
Pirmā Pasaules kara laikā devusies bēgļu gaitās.

1944
Vācija
Kopā ar ģimeni nonāk Vācijas bēgļu nometnē.

1944
Amerikas Savienotās Valstis
Pēc Vācijas bēgļu nometnes devās uz ASV.

Education

Natālijas Draudziņas ģimnāzija
Rīga

Berlīne
Mājturības studijas

Participation in organisations